Türkiye sınırına tel örgü çekiyor.

Türkiye sınırına tel örgü çekiyor.

Bulgaristan , Türkiye tarafından gelen kaçak göçmenleri önlemek amacıyla Kapıkule ile Hamzabeyli gümrük kapıları arasında kalan sınır bölgesine tel örgü çekmeye hazırlanıyor.

274 kilometrelik ortak kara sınırının 33 kilometrelik bölümüne çekilmesi planlanan tel örgü çekme çalışmalarının, Pazartesi günü başlaması bekleniyor.Bulgaristan, Türkiye sınırına yönelen ve buradan Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilere Bulgaristan tarafına tel örgü çekerek 'dur' diyecek. Resmi verilere göre şu ana kadar Bulgaristan tarafına yasa dışı yollardan ortalama bin kadar kaçak mültecinin giriş yaptığı ve Bulgaristan ekonomisine sıkıntı oluşturduğu bildirildi.

Bulgaristan İçişleri Bakan Yardımcısı Vasıl Marınov, çekilmesi planlanan tel örgünün, 274 kilometrelik ortak kara sınırının 33 kilometrelik bölümüne çekileceğini söyledi. Tel örgünün amacının iki ülke sınırının daha güvenli hale gelmesini sağlamak olduğunu belirten Marınov, “Ülkemize gelenleri kontrol altında tutmamız için, bu bölgede mutlak surette bu tel örgüye ihtiyaç var. Ülkemize silah ve benzeri şeylerin geçmesine imkan vermemek amacıyla bunu yapıyoruz. Bu AB’nin dış sınırı sayılır. Söz konusu tel örgü Elhova bölgesini kapsıyor ve denetimi çok zor olan bir bölge. Kaçakların yüzde 85'i bu bölgeyi tercih ediyor. Orası ormanlık bir bölge ve ayrıca Türk tarafındaki alt yapı çok güzel ve ulaşım o bölgeden çok kolay. Bu insan kaçakçıları da bu kişileri buradan geçiriyorlar. Pratikte biz onları bizim bölgemize girdiklerinde görebiliyoruz, o alanı göremiyoruz. Bu kişilerin ülkemize girmelerini engellemek çok zor. Biz de bu amaçla tel örgü çekiyoruz. Sınır ın 33 kilometrelik bölümüne bu tel örgüyü çekiyoruz. Diğer bölgeler teknik olarak termal kameralarla gözetleniyor. Biz termal kameraların görmediği zor olan sık ormanlık alanlara kesitler halinde tel örgüyü çekiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye sınırına tel örgü çekiyor.
  • Şu anda 5 Yıldız üzerinden 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Derece: 0/5 (Değerlendiren 0) disabled.

Teşekkür ederiz

Bu sayfayı değerlendirdiniz, sadece 1 kere değerlendirebilirsiniz

Değerlendirmeniz değiştirildi, teşekkürler

Değerlendirme için Giriş yapın ya da yeni bir kullanıcı yaratın